خربة بیت فار ( روستای - )

از دانشنامه فلسطین- صفاتاج
پرش به: ناوبری، جستجو


[[ پرونده : | ج 2 ، ص 333 ، چپ ]]

روستای خربه بیت فار در فاصله 15 کیلومتری جنوب شرقی رمله واقع شده و از طریق جاده بیت المقدس غزه که در 2 کیلومتری شمال آن است با این شهر و از راههای فرعی دیگری نیز به روستاهای بیت جیز ، دیر محسن ، خلده و سجد و البریج و دیر رافات ارتباط دارد .

خربة بیت فار روی منطقه ای در قسمت شرقی دشت ساحلی اوسط قرار داشته که دامنه های غربی کوههای بیت المقدس در شرق آن امتداد دارد . خربة در 150 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای تعدادی ساختمان مسکونی است که از سیمان ساخته شده است و شکل کلی روستا به صورت دایره می باشد .

روستا دارای آثار تاریخی زیادی شامل دیوارها ، ستونها و غارها و سنگهای متلاشی شده است و تقریبا فاقد خدمات عمومی بود .

مساحت زمینهای آن 5604 جریب بود که 79 جریب آن به راهها به بیابانها تعلق داشت . در زمینهای مزروعی آن محصولات زراعتی و سبزی و درختان پربار میوه کشت می شود و در آن علفزارهای طبیعی که برای چرای دامها مفید است وجود دارد .

روستا در سال 1922 در حدود 28 نفر سکنه داشت که در 11 منزل اقامت داشتند این تعداد در سال 1945 افزایش یافته و به 300 نفر رسید که اکثر ساکنین آن به کار کشاورزی و دامداری مشغول بودند .

در سال 1948 صهیونیستها به روستا تجاوز کرده و پس از اشغال آن ساکنین روستا را اخراج و منازل آنها را به کلی منهدم کردند و در سال 1950 بر روی آن آبادی یهودی نشین " تسلاخون " را بنا نمودند .

مآخذ :

  1. دباغ ، مصطفی مراد : بلادنا فلسطین ، ج 4 ، ق 2 ، بیروت 1972 .
  2. نقشه فلسطین : مقیاس 000,1001 تابلو الرمله .