دفاع ( روزنامه - )

از دانشنامه فلسطین- صفاتاج
پرش به: ناوبری، جستجو


نشریه روزانه سیاسی است که در ماه فوریه 1934 در شهر یافا انتشار یافت . بنیان گذار و سردبیر آن ابراهیم شنطی و اداره آن را شوکت جماد وجودت حبیب برعهده داشت .

الدفاع از پر تیراژترین نشریاتی است که در فلسطین منتشر شدند . در نگارش آن چند تن از سیاستمداران و متفکرین با تجربه از جمله سامی سراج که مدت کوتاهی سردبیری نشریه را برعهده گرفت شرکت نموده اند . و دبیری هیأت تحریریه عبدالهادی عرفان ( مصر ) را عهده دار می شد .

الدفاع در نوع خود مدرسه ای بود که تعدادی از روزنامه نگاران جوان از آن فارغ التحصیل شده و بعد از مدتها تلاش در صحنه مطبوعات ، نشریات ویژه خود را انتشار دادند .

الدفاع از تیراژ بالائی در فلسطین برخوردار بود و تقریبا زودتر از دیگر نشریات توزیع می گردید و در روستاهای فلسطین مورد استقبال اکثر ساکنین قرار گرفت .

الدفاع اوضاع داخلی فلسطین را موردبحث و بررسی قرار داد و ضعفها و خلأهای حاصله در این زمینه را پر نمود علاوه بر این به مسائل سیاسی ناشی از مبارزه با صهیونیسم و قیمومیت بریتانیا و دیگر مسائل مهم نظیر وضعیت احزاب فلسطینی اهتمام ورزیده و از آنها خواست ، اختلافات بین یکدیگر را کنار بگذارند . این نشریه به عنوان بیانگر اصول حزب استقلال که ابراهیم شنطی به آن گرایش داشت و همچنین گارد ملی که - در یافا و در روزهای انقلاب 1936 1939 تشکیل گردید ، شناخته شد .

الدفاع همچنان در یافا انتشار می یافت تا اینکه به علت حوادث سال 1948 فلسطین متوقف گردید ، سپس به شهر قاهره انتقال یافت و مدت کوتاهی در آنجا منتشر گردید . و بعد از نگارش و چاپ به وسیله هواپیما به اردن ارسال شد ، در سال 1949 به شهر بیت المقدس منتقل گردید و در پرورشگاه اسلامی به چاب می رسید و امتیاز آن بنام صادق شنطی به ثبت رسید و برادرش ابراهیم سمت دبیری ، یوسف حنا ، سردبیری و ندیم علم الدین مدیریت آن را برعهده گرفتند . این نشریه به طور مداوم صادر می شد تا اینکه دولت اردن دستور توقیف نشریات را صادر نمود و در تاریخ 21/3/1967 تغییراتی در تشکیلات و سازماندهی آن به وجود آورد تا اینکه الدفاع و الجهاد با یکدیگر متحد شده و نشریه واحدی به نام قدس به وجود آوردند .

مآخذ :

  1. عقاد ، احمدخلیل : تاریخ الصحافة العربیة فی فلسطین ، دمشق 1967 .
  2. خوری ، یوسف : الصحافة العربیة فی فلسطین 1876 - 1948 ، بیروت 1976 .