صفحهٔ اصلی

از دانشنامه فلسطین- صفاتاج
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشنامه فلسطین ، نخستین دانشنامه تفصیلی درباره فلسطین به زبان فارسی است که در راستای وقایع و قضایای مربوط به فلسطین به نگارش درآمده است. این مجموعه فرهنگنامه‌ای با موضوع فلسطین است که به شیوه کتاب‌های مرجع و با چهار‌هزار مدخل، به ترتیب الفبایی منتشر شده است. «دانشنامه فلسطین» به همه حوزه‌های مربوط به فلسطین توجه‌ دارد. این اثر در هشتمین دوره انتخاب کتاب سال سپاه در گروه سیاسی و حقوقی حائز رتبه برتر شده است.

 جهت جستجو در مدخل های دانشنامه در قسمت جستجوی بالای صفحه، کلمات و عبارات خود را وارد نمائید

توضیحاتِ بعضی از مدخل‌ها در حد یک کتابچه است . این دانشنامه هشت جلدی به نوعی ارزشمندترین مجموعه‌ای است که توسط آقای مجید صفاتاج و گروه همکار گردآوری شده است. در این وب سایت، می توانید به مطالعه، جستجو و تحقیق در نسخه کامل دیجیتالی آن بپردازید. و به راحتی می‌توانید مطالب مورد نظر خود را در آن بیابید. در ذیل فهرست مداخل دانشنامه به ترتیب حروف الفبا آمده است.

این دانشنامه بر طبق حروف الفبا تنظیم شده است، «دانشنامه فلسطین» به وقایع و رویدادهای «تاریخ دور و باستان فلسطین» تا پایان سال 2010 میلادی مربوط می‌شود.

کتاب «دانشنامه فلسطین» یک مجموعه 8 جلدی با قطع رحلی و دوستونی است که بیش از 4 هزار مدخل دارد که 3 هزار مدخل آن به عناوین اصلی مربوط می‌شود و حدود یک هزار مدخل آن نیز به عناوین ارجاعی اختصاص دارد یعنی در این اثر موضوعی را به موضوعات دیگر ارجاع داده‌ایم.

از فروردین 1370 تا پایان 1390 نگارش این دانشنامه به طول انجامید به نوعی دیگر نگارش «دانشنامه فلسطین» با تیمی 80 نفره، 20 سال طول کشید.

چهار جلد نخست «دانشنامه فلسطین» توسط «دفتر نشر فرهنگ اسلامی» منتشر شد اما این اثر هیچگاه مورد حمایت مالی و معنوی نهادها و سازمان‌های دولتی قرار نگرفت.

این اثر به لحاظ محتوایی، بسیار جامع و کامل است حتی برخی از مسئولان دفتر جنبش حماس در تهران هنگام مشاهده «دانشنامه فلسطین» بر گستردگی و جامعیت این اثر درباره فلسطین تأکید داشتند به گونه‌ای که تاکنون هیچ اثر جامعی درباره این کشور حتی در کشور فلسطین نیز منتشر نشده است.

برخی از مسئولان دفتر جنبش حماس در تهران حتی بر چاپ و انتشار «دانشنامه فلسطین» به ‌زبان‌های انگلیسی و عربی تأ‌کید داشتند تا این اثر در قالب سی‌دی منتشر و در سرزمین‌های اشغالی فلسطین نیز توزیع شود.

«دانشنامه فلسطین» طبق بیانات و فرمایشات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری به نگارش درآمده است که این اثر نیازمند حمایت مالی و معنوی نهادها و سازمان دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.